Rząd przyjął projekt ustawy o kredytach hipotecznych objętych gwarancją zastępującą udział własny kredytobiorcy, oraz o spłatach tych kredytów dokonywanych w wyniku powiększenia gospodarstwa domowego .
Kto będzie mógł skorzystać ?
Rodziny, które posiadają zdolność kredytową, jednak nie posiadają wymaganego przez bank wkładu własnego.
W powyższym programie udział mogą wziąć :
– małżeństwa i osoby samotnie wychowujące co najmniej jedno dziecko przy czym młodszy z małżonków lub osoba samotna nie może ukończyć 40 lat w roku, w którym będzie udzielany kredyt.
– osoby niepełnosprawne (niepełnosprawność w stopniu znacznym lub całkowitym) przy czym nie mogą one ukończyć 40 lat w roku, w którym będzie udzielany kredyt.
Dodatkowym warunkiem skorzystania w w/w programu jest brak posiadania prawa własności lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego czy też przysługującego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego.
Jakie nieruchomości można sfinansować w ramach programu?
– lokal mieszkalny na rynku pierwotnym lub wtórym (będą obowiązywały ograniczenia cenowe za 1m2)
– dom na rynku wtórnym i pierwotnym
– budowę domu jednorodzinnego
– działkę budowlaną
– wkład budowlany
WAŻNE:
W ustawie przewidziane zostanie, że łączna wysokość gwarantowanej kwoty kredytu oraz wnoszonego wkładu własnego przez kredytobiorcę nie może przekroczyć 20% ceny zakupu, kosztów budowy lub wkładu budowlanego.
Jak będzie wyglądała spłata przez Bank Gospodarstwa Krajowego części kredytu zaciągniętego w ramach w/w programu?
W przypadku urodzenia dziecka w gospodarstwie domowym kredytobiorcy, bank BGK spłaci cześć kredytu w następujących kwotach :
– 20 tys. zł w przypadku gdy powiększenie gospodarstwa domowego dotyczy urodzenia drugiego dziecka w rodzinie
– 60 tys. w przypadku urodzenia trzeciego lub kolejnych dzieci
(w przypadku małżonków wychowujących w okresie zaciągnięcia kredytu troje dzieci, analogiczna sytuacja dotyczyła będzie kolejnego powiększenia rodziny o czwarte i piąte dziecko)
WAŻNE : warunkiem spłaty części kredytu jest jak w przypadku ubiegania się o niego brak posiadania prawa do innej nieruchomości mieszkalnej
Planowany termin przyjęcia ustawy przez R M to III kwartał 2021 roku.