Na dzień dzisiejszy każdy bank wymaga, aby kredytobiorca posiadał wkład własny. Zazwyczaj jest to 20 %, są jednak banki, które dzięki zastosowanemu ubezpieczeniu brakującego wkładu własnego udzielą kredyt z 10% wkładem własnym.
Ubezpieczenie to jest płatne w racie do czasu, aż kapitał pobranego kredytu w wyniku spłat rat lub nadpłaty kredytu zmniejszy się z 90% do 80% (lub więcej – w zależności od banku).
Warto poprosić eksperta finansowego o wydrukowanie harmonogramu spłat kredytu, na którym widać w którym miesiącu zakończy się spłata ubezpieczenia brakującego wkładu własnego i tym samym obniży się rata kredytu.
Wkład własny zawsze wpłacany jest zbywcy w ramach ustalonej ceny nieruchomości.
W przypadku kredytu na budowę wkład własny to wartość działki (jeśli jest obciążona hipoteką wówczas od ceny działki odejmujemy zadłużenie) oraz wartość prac i materiałów już zainwestowanych w budowę.
W przypadku kredytu na remont lub wykończenie wkładem własnym jest wartość przyszła nieruchomości.
Wkład własny ma duży wpływ na oprocentowanie kredytu.
Podczas spotkania z ekspertem finansowym warto przeliczyć oferty bankowe z różnymi wariantami wkładu własnego. Często niewielka dopłata do wkładu własnego powoduje, że przeskakujemy na inny próg marżowy kredytu obniżając znacznie wysokość oprocentowania a tym samym raty.